SVĚTELNÉ ZDROJE

Žárovky  Halogenové žárovky  |   Zářivky  |   Výbojky  
Zářivky standardní se širokopásmovými luminofory   Třípásmové zářivky 
Barevná teplota   |   Zářivky nejvyšší třídy kvality světla  Index barevného podáni  Kompaktní zářivky jednopaticové  Elektronický startér  Stroboskopický efekt   Kompaktní zářivky klasické se zabudovanou tlumivkou   Kompaktní zářivky s integrovaným elektronickým předřadníkem   Kompaktní zářivky indukční vysokofrekvenční   |  

Směsové výbojky  Rtuťové výbojky DE LUXE SUPER  |   Halogenidové výbojky  Výbojky jednostranné se šroubovací paticí  Sufitové typy s paticemi na protilehlých koncích  Krátkoobloukové výbojky  |  Sodíkové výbojky vysokotlaké   |  Sodíkové výbojky nízkotlaké  Plazmová lampa  | Xenonové výbojky  |

 

Žárovky

Žárovky pro všeobecné použití
   Klasické žárovky jsou nejznámější, nejrozšířenější a nejméně hospodárné zdroje světla. Stamilionové série umožňují masové rozšíření při nízké ceně. Použití je jednoduché, k provozu není potřeba žádného dalšího pomocného zařízení. V celém světě již řadu let trvá pomalý, ale zřetelný odklon od používání žárovek. Na světlo se přemění pouhá tři procenta vložené energie, zbytek je ztrátové teplo.
   Hospodárnost provozu můžeme při dodržování určitých pravidel ovlivnit částečně sami. Pokud je to možné, užíváme žárovky reflektorové, s usměrněným světelným tokem - tím snížíme spotřebu energie až o 50 procent. Jsou označovány písmenem R a číslem, udávajícím průměr reflektoru v milimetrech (typické je např. R63).
   Užitečné je zamyšlení při nákupu v prodejně. Je-li dobrý prodavač, měl by se zákazníka zeptat, kde bude žárovka sloužit. Pokud dobrý není, nabízíme určitá kritéria. Je-li žárovka ukryta ve svítidle tak, že není ve směru přímého pohledu, může být jakákoli, ale ne slabší než 25 wattů (netýká se signálních žárovek a typů pro příležitostné osvětlení, například v lednici).

   
Měli bychom požadovat žárovku s dvojitě vinutým vláknem (poznáme ji podle toho, že vlákno drží uprostřed jen jeden, nejvýše dva držáky). Výborné jsou žárovky plněné kryptonem s malou hříbkovou baňkou. Jejich tradičním výrobcem je maďarský Tungsram, který po převzetí americkou firmou General Electric velmi výrazně zvýšil jakost svých výrobků. Pokud je žárovka ve směru přímého pohledu, měla by být v matovaném provedení. Vynikající jsou opálové žárovky Tungsram SUPERBA a tvarované TUNGSRASOFT, Osram Bellalux, Philips SOFTONE. Mají nízký jas a jejich světlo je příjemně teplé. Nyní se objevily žárovky opálové se speciálním pokrytím, které zachová plný světelný tok aniž by oslňovaly (Sylvania SATIN a tvarované SATIN BRILLIANT).
   Žárovky vznikly v první polovině minulého století. Jsou to zdroje inkandescentní, využívající toho, že těleso ohřáté na určitou teplotu vydává záření ve viditelné oblasti spektra. Těleso musí být ohřáto na dosti vysokou teplotu; čím je vyšší, tím je světlo bělejší. První pokusy se žárovkami probíhaly v různých zemích s úspěchem přímo úměrným technickému pokroku v oblasti metalurgie, sklářství a vakuové technologie. První komerční žárovky s bambusovým zuhelnatělým vláknem ve vakuované baňce hruškového tvaru vyrobil Edison v roce 1881 v USA.
   Souběžně s vývojem žárovek probíhaly další pokusy, které později umožnily vznik Nernstových lamp, zářivek, rtuťových výbojek katodových lamp, rentgenových trubic, fotonek, fotonásobičů, doutnavek, Geisslerových trubic (ze kterých vznikly reklamní „neonové“ trubice), Moorových lamp plněných dusíkem nebo oxidem uhličitým, trubic pro indikaci a měření radioaktivity, xenonových výbojek, spektrálních výbojek, jednorázových bleskovek, atd.
   Po technologické stránce je žárovka rozhodně složitější, než se na první pohled zdá. Obsahuje množství různých materiálů složitě vyráběných a opracovaných v úzkých tolerancích. Zdání jednoduchosti spočívá v dokonalém zvládnutí technologie a nesmírně masovém rozšíření, hlavně v jednoduchosti používání. Doprovodný průmysl objímek, drátů, vypínačů, transformátorů a svítidel jako by stál mimo.

 

 

Halogenové žárovky

    Baňka halogenové žárovky, vyrobená z těžkotavitelného skla (nejčastěji z taveného křemene), je plněna obvyklou směsí dusíku a argonu, kryptonu, nebo xenonu. Navíc náplň obsahuje sloučeniny halových prvků - původně byl užíván čistý jód (proto jódové žárovky), dnes se užívá různých organických sloučenin bromu.
   Halogenové žárovky mají lepší parametry než obyčejné žárovky. Jsou vyráběny pro síťové napětí v trubkovém provedení nebo jako miniaturní a speciální typy pro nízké napětí (nejčastěji 12 V). Nejsou o mnoho větší než hrášek, často uložené v malém reflektorku tvaru tulipánu. Odrazné vrstvy dichro propouštějí tepelné záření dozadu, zatímco směrem k osvětlovanému předmětu je tepelné záření menší o 65 procent. Jsou používány při osvětlování vitrin a výkladních skříní. Výborné jsou halogenové žárovky BLV, osvědčené typy vyrábí Tungsram G.E., Sylvania CAPSULINE, absolutní špičkou jsou žárovky pro optické účely a projekci Osram XENOPHOT. Reflektorové žárovky pro napětí 12 V se vyrábějí i různých barevných odstínech. Z tuzemských žárovek dosahují velmi slušné kvality halogenové automobilové žárovky Tesla.
   Halogenové žárovky se používají v přenosných projektorech diapozitivů a úzkých filmů. Méně známé jsou halogenové žárovky pro filmové a televizní ateliéry, vyráběné až do příkonu 20 000 wattů.
   Ultrafialové záření vyzařované přežhavenými žárovkami může být v jednotlivých případech nežádoucí. Někdy je lze odstranit krycím sklem, v některých případech („hvězdné nebe“) to není možné. Potom je nutné používat žárovky označované UV STOP (Osram), nebo UV CONTROL (Tungsram, G. E.), které poznáme podle pěkné modré fluorecsence skla na denním světle. Přídavek ceria a titanu ve skle zabraňuje pronikání UV záření. Takové žárovky splňují nejpřísnější hygienické normy. Krátkovlnné ultrafialové záření je ovšem pohlcováno již obyčejným sklem.
   Zvláštní odrůdou žárovek s halovým cyklem jsou trubicové infražárovky, užívané pro různé technické účely, především pro fixaci obrazu v kopírkách. Mají vlákno rozdělené do segmentů, kvůli dosažení vysoké rovnoměrnosti osvětlení v ploše. Halový cyklus umožnil také konstrukci miniaturních žároviček pro kapesní svítilny, které produkují trojnásobné množství světla proti obyčejným typům.
   V poslední době se objevily také nové typy halogenových automobilových žárovek ALL DAY (ALL WEATHER) H4 a H1. Nesvítí-li, poznáme je podle jasně modré barvy baňky. Ve skutečnosti svítí mírně nažloutle (jsou již homologovány!). Kromě toho, že mají asi o 15 % vyšší světelný tok, vydrží až 1500 hodin, což je třikrát déle než obyčejná žárovka H4.
  
Halogenové žárovky se nikdy nedotýkáme holou rukou. Pokud se tak stane, musíme žárovku před zapnutím omýt čistým lihem. Látky, obsažené v potu, dokáží po zapnutí rozleptat povrch žárovky v několika hodinách. Tato operace rozhodně prospěje i úplně nové žárovce. Halogenová žárovka je drahá - proč bychom jí jednoduchým úkonem neprodloužili životnost.

Jak pracuje halový cyklus
   
Wolfram, vypařený při teplotách kolem 3000 °C z vlákna, se u obyčejných žárovek usazuje na skle a způsobuje černání a pokles svítivosti. V halogenové žárovce probíhá chemický cyklus, při němž se odpařený wolfram slučuje s halogeny a vzniká průhledná sloučenina. Žádná z užívaných náplní nedokáže přenášet wolfram zpět na ztenčenou část vlákna, což je často tradovaný blud. Dokázal by to jedině fluor - plyn nesmírně agresivní, napadající chladnější podpůrné konstrukce uvnitř žárovky. Obvyklou náplní současných halogenových žárovek jsou organické sloučeniny jako bromofosfonitrid, dibrommetan, bromovodík, atd. 

 

 

Zářivky

Zářivky standardní se širokopásmovými luminofory
    Zářivka je rtuťová nízkotlaká výbojka, rodná sestra reklamní trubice pokryté luminoforem. Rtuťový nízkotlaký výboj, vznikající v trubici zářivky, vydává silné krátkovlnné ultrafialové záření. To je ve vrstvě luminoforu, kterým je pokryta vnitřní stěna trubice, přeměněno s vysokou účinností na viditelné světlo. Obyčejné zářivky obsahují jen jeden luminofor - aktivovaný halofosfát vápníku. Jejich spektrum je kombinované čárové (rtuť) a pásové (luminofor). Zářivky vznikly koncem třicátých let téměř současně v Německu a v USA, kde se koncem světové války již běžně vyráběly. Dosáhnout slušné barvy světla a dobrého barevného podání je u standardních zářivek možné, ale použité směsi luminoforů typu deluxe s vyšším podílem červené složky rychleji stárnou a světelný tok se snižuje. Proto byly vyvinuty úzkopásmové luminofory.

 

Třípásmové zářivky
  
Poznatky z výroby televizních obrazovek umožnily vývoj třípásmových zářivek. Obyčejné zářivky obsahují jen jeden luminofor, nové typy využívají směsí úzkopásmových luminoforů, které vyzařují shodně s citlivostí lidského oka v modré, zelené a červené oblasti. Veškeré barvy, které známe, umíme složit z těchto tří základních spektrálních barev. Poměrem jednotlivých složek můžeme navíc namíchat v podstatě jakoukoli barvu světla. Používané luminofory jsou navíc velmi odolné proti účinkům rtuti i ultrafialového záření. Proto mohou být užívány i v zářivkách o průměru pouhých 1,5 milimetru. Nová generace zářivek T5 pro elektronické předřadníky má průměr 16 mm, zářivky špagetového provedení mají průměr dokonce pouze 7 mm.
   Pro třípásmové zářivky je charakteristická čistota světla. Jejich světlo je silné, ale měkké, světelný tok je až o 70 % vyšší než u klasických zářivek stejné kategorie. Mají vynikající barvu světla typu DELUXE (ve třídě 1 B dle německé normy DIN, index barevného podání Ra=85).
   Všechny nové instalace by měly být osazovány třípásmovými zářivkami, protože intenzitou světla a barevným podáním vyhovují i zapřisáhlým nepřátelům zářivkového osvětlení. Jsou vynikající do komerčně využívaných prostor - zejména obchodů, protože výrazně oživují vystavené zboží.
    Vyrábějí se v řadě barevných odstínů bílé, od denní po žárovkovou. Proto můžeme pro každý účel vybrat vhodnou barvu světla. Osvědčené jsou výrobky Osram Lumilux, Sylvania LUXLINE, General Electric Polylux. Vyšší cena je vyrovnána vysokou užitkovou hodnotou lamp. Mají delší život a stárnou mnohem pomaleji, protože luminofory jsou odolnější. Absolutní špičkou mezi zářivkami jsou třípásmové typy označované PLUS nebo SUPER. Vyznačují se mimořádnou životností 15 000 hodin a spádem světelného toku na konci života o pouhých 5 procent.
    Všechny dobré vlastnosti zářivek jsou dokonale využity v dobrých svítidlech, zejména při použití elektronických předřadníků.

 

Barevná teplota
  
Barevná teplota je označovaná v katalozích výrazem Tc .Přesněji se nazývá náhradní teplotou chromatičnosti, jednotkou je Kelvin (K) odečítá se z křivky kolorimetrického trojúhelníku CIE podle katalogových souřadnic x, y. Ideálním standardem je záření absolutně černého tělesa. U zdrojů světla se spojitým spektrem je stanovení poměrně jednoduché. Musíme však vědět, že wolfram je tzv. selektivní zářič. To znamená, že zdánlivá teplota je o několik set stupňů vyšší, než je teplota skutečná. U zdrojů světla s čárovým spektrem, což je většina výbojek, musíme udávanou barevnou teplotu brát jen jako údaj orientační.

Zářivky nejvyšší třídy kvality světla
  
Kombinace speciálních luminoforů charakterizuje zářivky s nejdokonalejším podáním (třída 1 A dle DIN, index barevného podání Ra >96), hospodárností provozu srovnatelné s klasickými zářivkami. Označujeme je jako zářivky s plným spektrem, např. Sylvania ACTIVA, Osram BIOLUX s barvou světla denní a nepatrným podílem UV záření. Stejné kategorie jsou Osram LUMILUX DE LUXE, Gen. Electric POLYLUX DELUXE, v různých odstínech bílé bez UV záření.
   Všechny popsané zářivky dávají dokonalé světlo, používané pro perfektní rozlišování barev (textilní průmysl, referenční laboratoře, výrobny barev, tiskařský průmysl). Zářivky BIOLUX a ACTIVA jsou doporučovány zejména tam, kde chybí přirozené denní světlo. Výborně se osvědčují v nepřetržitých provozech, v lékařských ordinacích a kosmetických salonech. Jsou ale také mimořádně vhodné pro osvětlování terárií a akvárií. V jejich spektru nalezneme nepatrné množství dlouhovlnného ultrafialového záření. Zvláštní charakter světla pomáhá účinně odstraňovat stavy únavy, melancholie a sezónní deprese v zimním období. Chybové manipulace se snižují na minimum.
   Všechny dobré vlastnosti jsou využity pouze při hladině osvětlení nad 800 luxů, optimálně pak nad 1200 luxů. To je sice dosti vysoká úroveň, ale její získání je energeticky únosné. Zpočátku není vyšší intenzita světla příjemná, subjektivní potíže i případné protesty však mizí po několika dnech, v zimě i po několika hodinách.
    Vysvětlení je prosté. V lidském organismu se vytvářejí látky, způsobující stavy vyčerpání a melancholie (např. melatonin), které jsou odbourávány světlem. Známé zimní deprese obyvatel severských států, odrážející se ve strašidelných pověstech, ponuré hudbě a málo optimistických literárních dílech, jsou v současné době většinou minulostí. V jejich bytových koupelnách často najdeme světelnou rampu, umožňující vytvořit hladinu osvětlení až 2000 luxů (tj. jako bychom rozprostřeli všechno světlo ze žárovky o příkonu 150 wattů na ploše 1 m2).
   Zářivky nepracují přímo na napětí 220 voltů, protože v každém případě potřebují předřadník (nejčastěji tlumivku). Přitom dochází k určité deformaci napětí a proudu na zářivce. Jde o jev nežádoucí, ale odstraníme jej jednoduše a velmi účinně tzv. kompenzací: Na vstupu napětí do svítidla je paralelně připojen kondenzátor o kapacitě několika mikrofaradů.. Zdražuje svítidlo nejvýše o několik desetikorun, proto žádáme svítidla kompenzovaná! Lze také použít elektronických předřadníků, které napájejí zářivku frekvencí asi 40 kHz. Jsou sice drahé, ale zaručují měkké starty, prodlužují život zářivky asi o 50 % a zvyšují světelný tok asi o 15 %. Kromě toho značně snižují vliv kolísání síťového napětí na světelný tok zářivky.

 

Index barevného podáni
  
Index barevného podání určuje, s jakou přesností jsou podávány různé barvy. Je označován Ra nebo CRI. Nejvyšší index Ra = 100. Týká se vlastností světelného zdroje, protože barevné podání v jinak velmi kvalitně osvětleném prostoru může být silně ovlivněno například barvou stěn, stropu, podlahy, nebo nábytku. Proto má údaj Ra hodnotu orientační a používáme jej jako prvotní podklad při světelně technických projektech.

Kompaktní zářivky

Kompaktní zářivky jednopaticové
   
Poprvé předvedeny firmou Philips na hannoverském veletrhu v roce 1980. Původně spíše jako ukázka technického umu, ale dnes již běžně rozšířené. Trubice je různým způsobem tvarovaná tak aby byla co nejkratší. První kompaktní zářivky se vyráběly pouze se dvěma. trubicemi, spojenými můstkem. Protože byly dosti dlouhé, později byly doplněny o typy se čtyřmi, šesti a nyní dokonce i osmi trubicemi. Tím se dosáhlo při značném zkrácení mnohem vyššího světelného toku. V současné době se vyrábějí i kompaktní zářivky s trubicemi, stočenými do spirály. Podle způsobu provozu rozeznáváme tři základní řady:

se zabudovaným startérem pro indukční předřadník (tlumivku)
univerzální pro všechny druhy předřadníků
bez startéru pro provoz s elektronickým předřadníkem

    Z nich jsou odvozeny všechny ostatní typy kompaktních zářivek. Důležité bylo, že krátce předtím byly vyvinuty tzv. úzkopásmové luminofory, které umožnily zmenšení průměru trubice až na současných 9 milimetrů.
   Zvýšení světelného toku asi o 15 % a výrazné prodloužení životnosti umožňuje spojení kompaktní zářivky s elektronickým předřadníkem. Takový systém můžeme bez problémů používat jako normální žárovku, protože zcela vylučuje vliv častého zapínání a vypínání. Navíc je odstraněn stroboskopický efekt, způsobující nepříjemnosti při osvětlování pohyblivých částí točivých strojů.
   Barva světla je nejčastěji teple bílá extra a odpovídá žárovce. Běžně se vyrábějí i typy s barvou světla chladná bílá a bílá. U nás jsou ale zatím jen málo rozšířeny. Některé kompaktní zářivky se vyrábějí i v barevné škále. Speciální typy vydávají účinné fotochemické záření (vytvrzování laků, zubařské kompozity atd.).Méně známé je využití zářivek s modrým světlem při velmi účinném tlumení projevů lupenky a kojenecké žloutenky!
   Zvláštním druhem jsou kompaktní zářivky typu 2D, stočené naplocho do čtverce. Jsou vhodné do velmi tenkých svítidel, dávají značné množství světla z malé plochy. Pracují se všemi typy předřadníků.

 

Elektronický startér
   
Pod kabátem obyčejného startéru se skrývá unikátní zapalovací zařízení britské firmy ARLEN, odstraňující známé nectnosti zářivek. Použijeme-li jej, zajistíme si, že zářivka při startu nikdy neblikne, ale vždy nastartuje na první pokus. Dokonalé nažhavení elektrod zaručuje mimořádně šetrný zápal i při teplotách - 20 °C. Použití elektronického zapalovače prodlužuje užitečný život zářivek nejméně o padesát procent. Vadnou blikající zářivku nebo zářivku na konci života startér odpojí během několika vteřin. Je prakticky nezničitelný, jeho životnost přesahuje životnost svítidla, výrobce zaručuje milion startů. Vyšší cena je vykompenzována nižší spotřebou zářivek, což značnou měrou snižuje náklady na likvidaci. Vyrábí se ve třech variantách podle příkonu zářivek a podle rozsahu vnějších teplot.

 

Stroboskopický efekt
  
Stroboskopický efekt může způsobit nepříjemnosti při osvětlování pohyblivých částí točivých strojů. Proč tomu tak je? Střídavý proud způsobuje, že výbojky (samozřejmě též zářivky) svítí přerušovaně, jejich světelný tok kopíruje frekvenci sítě (50 Hz, vlastně dvě půlvlny frekvencí 100 cyklů za vteřinu). Při každém cyklu rozsvícení lampy se může některá část točícího se zařízení dostávat do stále stejného postavení. Je-li přitom osvětlena, objevuje se zraku vždy na tomtéž místě, takže se zdá, že se netočí. Při mírném nesouladu frekvencí se zdá, že se zařízení točí pomalu, nebo dokonce pozpátku. Jev je velmi dobře známý z kina nebo z televize - například kola automobilů, lokomotiv, loukotě žebřiňáku. Zde je způsobován střídáním obrázků projektoru 25krát za vteřinu.

 

Kompaktní zářivky klasické se zabudovanou tlumivkou
  
Představeny firmou Philips také v roce 1980. V jedné baňce obsahují zářivku ve formě dvakrát stočené trubice, startér a kompletní předřadník. Lze je našroubovat do běžné objímky jako žárovky, s nimiž se shodují v barvě světla. Díky mimořádné životnosti jsou vynikající pro dlouhodobé osvětlování, například na chodbách, dvorech, jako bezpečnostní okolo budov atd. Mají ale také jednu nectnost. Těsně po zapnutí svítí slabě, což může někdy vadit, zvláště v zimních měsících. Nehodí se do míst s teplotami pod bodem mrazu. Časté zapínání jim příliš nevadí, ale při dlouhodobém provozu mohou mít mnohem delší životnost, než je udávaných 10 000 hodin.

 

Kompaktní zářivky s integrovaným elektronickým předřadníkem
  
V jeden celek je spojena zářivka a elektronický předřadník. Používáme je úplně stejně, jako žárovky, ale jsou asi 5x účinnější. Uspoří až 80 % elektrické energie při stejné hladině osvětlení. Časté zapínání jim nevadí, firma OSRAM zaručuje životnost 10 000 hodin při půl milionu zapnutí. Důležité je, že jsou prakticky necitlivé ke kolísání síťového napětí ve značném rozmezí! Většinu kompaktních zářivek s elektronickými předřadníky je možno provozovat i na stejnosměrné napětí 230 V. Nevyvolávají stroboskopický efekt a barvou světla se neliší od žárovek. Vydávají velmi málo tepla, a lze je proto užít i do veškerých objímek, dimenzovaných na žárovky do 40 wattů. Udávaná životnost kompaktních zářivek se pohybuje kolem 10 000 hodin, v praxi však bývá mnohem vyšší. Doporučujeme pouze značkové výrobky - Osram DULUX EL, CIRCOLUX EL, Radium RALUX QIUCK, nejmenší kompaktní zářivky na světě Sylvania MINILYNX, výrobky Philips PLC/E a PLT/E, Tungsram/G.E. typ BIAX electronic. Z tuzemské produkce jsou typy Tesla DZE a nejnovější DZU se třemi trubicemi tvaru podkovy. V poslední době jsou na trhu také kompaktní zářivky NARVA, jejichž trubice je stočena do spirály.
   Vyznačují se velmi malou konstrukční výškou. Frekvence, na které kompaktní zářivky se zabudovanými elektronickými předřadníky pracují, se pohybuje okolo 35 kHz. Nejčastější barvou světla je teple bílá extra, ale začínají se rozšiřovat i typy s mnohem chladnějším podáním, využívané pro místa, kde dochází k mísení s denním světlem. Dobré kompaktní zářivky s elektronickými předřadníky mají účiník nejméně 0,9.

 

Kompaktní zářivky indukční vysokofrekvenční
  
Zatím posledním výkřikem světelné techniky jsou indukční zářivky. Jsou konstrukčně zásadně odlišné od dosud popsaných typů. Způsob napájení lamp umožnil naprosto vyloučit vliv častého zapínání. Baňka zářivky, dosahující rozměrů běžné žárovky, je v podstatě prázdná - neobsahuje žádnou součást, která by se mohla poškodit. Světlo vzniká jako u známé zářivky, to je přeměnou ultrafialového záření na viditelné světlo ve vrstvě luminoforu. Výboj je vybuzen vysokofrekvenčním polem, které vyrábí speciální předřadník a které je vyzářeno do baňky bez pomoci elektrod.
   QL INDUCTION LAMP vyrábí firma Philips. Barva světla je teple bílá nebo chladná bílá, příkon 55 a 85 W. Životnost má dosahovat neuvěřitelných 60 000 hodin. Napájecí díl je umístěn mimo lampu. Baňka zářivky, plněná argonem a rtutí, je nasunuta na trnu, který je vysílačem vln o frekvenci 2,25 MHz.
   GENURA R80 byla vyvinuta u General Electric. Je to reflektorová indukční zářivka s předřadníkem integrovaným v lampě. Tato zářivka má příkon pouhých 23 W je stejně velká jako obyčejná reflektorová žárovka 100 W a poskytuje stejné množství světla. Vyzařuje nepatrné množství tepelného záření, a je proto vysoce vhodná i pro osvětlování citlivého potravinářského zboží. Má normální závit E27. Udávaná životnost je 15 000 hodin. Plného světelného toku dosáhne Genura během několika minut.

 

 

Výbojky

Směsové výbojky

Vhodné pro okamžité zvýšení světelného toku až o 50% bez dalších zásahů tam, kde jsou ve svítidlech užívány běžné žárovky. Nepotřebují tlumivku! Vydávají o 25 % tepla méně než stejně silná žárovka. Jsou proto vhodné pro uzavřená dílenská svítidla. Životnost se pohybuje okolo 5000 hodin, ale často bývá až 24 000 hodin. Mají příjemné teple bílé světlo, vhodné i pro osvětlování interiérů. Při přerušení proudu trvá několik minut, než se lampa znovu rozsvítí.
   Při výběru je třeba dbát na správné provozní napětí, aby výbojky pracovaly v optimálním režimu, typy 100 a 160 W mají předepsánu svislou polohu svícení. Osvědčené jsou výbojky Osram a Sylvania. V USA jsou stále ještě dosti využívány pro osvětlování interiérů, nejsilnější směsovou výbojkou je produkt americké firmy Duro -Test FLUOMERIC 1250 wattů.

 

Rtuťové výbojky DE LUXE SUPER

U nás prakticky neznámé, přestože se jedná o provozně jednoduché a nekomplikované zdroje světla, s možností provozu v jakémkoli osvětlovacím tělese pro běžné rtuťové výbojky. Barva světla je příjemná, s růžovým nádechem, obsah červené složky dosahuje až 15 procent. Protože luminofor je velmi čistý a průsvitný, vyznačují se nejvyšším světelným tokem v kategorii rtuťových výbojek. Jsou provozně spolehlivé, s dlouhým životem. Teple bílá barva světla umožňuje jejich využití v podhledových svítidlech při osvětlování interiérů, zvláště ve vyšších halách a při nepřímém osvětlení komerčních prostor a kanceláří. Jsou nepatrně dražší, než obyčejné rtuťové výbojky. Osvědčené typy jsou Osram HQL deluxe super, G.E. KOLORLUX, Philips HPL Comfort atd.

 

Halogenidové výbojky
   
Podobají se rtuťovým výbojkám, ale výbojová trubice (hořák) obsahuje halogenidy různých kovů, vylepšující barvu světla a zvyšující světelný tok až o 80 %. Barvu světla můžeme zvolit podle potřeby. Pokud jsou použity přesně v souladu s předepsanými podmínkami provozu, odmění se uživateli mimořádně kvalitním světlem a dlouhou dobou života. Známe následující tři hlavní řady:

Výbojky jednostranné se šroubovací paticí
  
Hodí se pro všeobecné osvětlování. Nejlepší jsou halogenidové výbojky G.E. MULTI VAPOR. Typ MVR 400 W dosahuje nejvyššího světelného toku při střední době života 24 000 hodin. Velmi dobré jsou výbojky Sylvania METALARC SUPER, Tungsram HGMI a Osram POWER STAR. Některé jsou uzpůsobeny i pro horký znovuzápal. Na vysoké úrovni jsou typy RVI a RVIL 1000 W holešovické Tesly, bezkonkurenční jsou výbojky Tesla RVI 2000 W. Zvláštností jsou typy plněné halogenidy cínu, vydávající dokonalé denní světlo — např. Toshiba YOKO. Miniaturní jednostranné výbojky Osram HQI-T, Sylvania HSI-T s dvoukolíčkovou paticí se používají pro osvětlování výstavního typu. Některé typy mají předepsanou polohu svícení. Obecně lze říci, že provoz ve svislé poloze dává vyšší světelný tok, provoz ve vodorovné poloze lepší barvu světla. Všechny halogenidové výbojky jsou citlivé na kvalitu předřadníků, kolísání napětí a polohu svícení. Lampy s příkony do 150 W mohou být provozovány na předřadnících pro sodíkové vysokotlaké výbojky.

Sufitové typy s paticemi na protilehlých koncích
   
Výbojová trubice je umístěna v ose válcové baňky ze křemenného skla. Jsou relativně malé, používané ve svítidlech s přesnými optickými systémy, vhodné i pro okamžitý znovuzápal. Osvědčené jsou typy Osram HQI/TS, Sylvania HSI/TD, Tungsram HGMIS a Philips MHN-TD.
   Barva světla může být podle typu teple bílá až denní. Střední doba života se pohybuje od 6000 hodin výše. Svítidla pro sufitové výbojky jsou malých rozměrů, málo hřejí, a proto jsou vhodná do výkladních skříní a vitrin.
   
Holá výbojka bez krycího skla vyzařuje značné množství ultrafialových paprsků, které mohou způsobit záněty spojivek, až trvalé poškození zraku při delší expozici. Také mohou poškodit osvětlované předměty!

Krátkoobloukové výbojky
  
Vytlačují projekční žárovky v projektorech a optických zařízeních. Nepatrné rozměry výboje umožňují výborné využití světla, vydávají méně tepla než žárovky, mají vysokou účinnost a dlouhý život. Nahrazují denní světlo při snímání filmů a televizních pořadů. Osvědčené jsou Osram HMI, HTI, Philips MHD a HSR. Zvláštností je indiem plněná projekční výbojka G.E. MARC 300W v dichroickém reflektorku. Má brilantní světlo denního charakteru bez škodlivého UV záření. Proto nepoškozuje barevný film. Zvláštní typy výbojek se spojitým spektrem jsou plněné halogenidy cínu - např. Thom CSI a CID.

Novinky
  
Halogenidové výbojky pro automobilové reflektory. Mají mimořádně vysoký světelný tok a střední dobu života 2000 hodin. Do plného výkonu se rozsvěcují během několika vteřin. Jsou to světelné zdroje budoucnosti.
    Lampy s keramickými hořáky, podobné vysokotlakým sodíkovým výbojkám. Vyznačují se dlouhým životem, velkou stabilitou barvy světla a hospodárností provozu. Vyrábějí se s dvoukolíčkovou paticí i v provedení sufitovém.

 

Sodíkové výbojky vysokotlaké
   
Byly vyvinuty v polovině 60. let. Duší sodíkové výbojky je hořák, tenká průsvitná trubička naplněná amalgamem sodíku (jeho slitinou s rtutí) a vzácnými plyny. Podmínky výboje v sodíkových parách jsou vskutku extrémní. Jediný dostupný materiál odolávající žhavým sodíkovým parám je oxid hlinitý, chemicky totožný se safírem. Se stoupajícím tlakem par se zlepšuje barevné podání, ale klesá účinnost.
    STANDARDNÍ - známé z pouličního osvětlení. K životu potřebují tlumivku a tyristorové zařízení, dodávající potřebné napětí k zápalu. Jejich předností jsou malé rozměry a vysoký světelný tok. Index barevného podání je ve třídě 4 dle DIN, Ra > 20. Tuzemské výrobky Tesla mají velmi slušnou kvalitu, zvláště s dobrými předřadníky (například Vossloh-Schwabe).
    STANDARDNÍ STAND-BY - výbojky se dvěma hořáky, umístěnými vedle sebe v jedné baňce. Dojde-li ke chvilkovému výpadku proudu, nastartuje při obnovení dodávky okamžitě druhý hořák. Proto jimi v havarijním osvětlení můžeme nahradit žárovky. Vyznačují se extrémně dlouhou životností, která může přesáhnout 55 000 hodin (Sylvania SHP/SBY).
    STANDARDNÍ SUFITOVÉ — podobné sufitovým halogenidovým výbojkám. Uplatňují se v malých reflektorech pro osvětlování architektury a pro vytváření speciálních světelných efektů i v interiérech. U nás zatím téměř neznámé.
    PENNING a jim podobné byly vyvinuty pro přímou náhradu rtuťových výbojek ve starších svítidlech. Pracují bez problémů se rtuťovými tlumivkami, světelný tok je proti nahrazovaným lampám vyšší asi o 60 %‚ příkon je nižší o cca 10 %. Nepotřebují žádné zapalovací zařízení. U nás se vyrábějí typy Tesla SHLP (vejčitá baňka pokrytá) a SHCP (baňka čirá).
    HIGH OUTPUT (SUPER) - bývají plněny xenonem na vyšší tlak a mají světelný tok zvýšený asi o 10 %. Vyžadují zapalovací zařízení s vyšší energií impulsů! Výborné a osvědčené jsou výbojky General Electric LUCALOX XL (HO), Tungsram TC/S, Sylvania SHP/Super a Osram VIALOX SUPER.
    DE LUXE - díky lepšímu barevnému podání se mohou uplatnit i při osvětlování interiérů. Ekonomie provozu je nepatrně nižší než u standardních typů, index barevného podání Ra > 65 se neliší od standardní teple bílé zářivky.
   PLANTA - speciálně vyvinuté pro osvětlování rostlin. Jejich světlo se poněkud liší od obyčejných sodíkových výbojek a má jiný charakter. Příznivě působí na fotosyntetické procesy. Mají velmi vysoký měrný příkon.
   MERCURY-FREE (ECO) - poslední „výkřik“ světelné techniky. Provoz sodíkové výbojky zatím vyžadoval vždy přítomnost rtuti ve formě amalgamu v hořáku. Proto musíme se spálenými lampami nakládat jako se zvláště nebezpečným odpadem. Nové typy s uvedeným označením již rtuť neobsahují a není nutná speciální likvidace, která samozřejmě také cosi stojí.
   DE LUXE WHITE — barvou světla se prakticky shodují se žárovkami, ale ekonomie provozu je výrazně vyšší. Mají až desetkrát delší život než žárovky. Jejich světlo oživuje a zvýrazňuje teplé odstíny barev. Předností jsou velmi malé rozměry, umožňující použití v přesných reflektorech. Jsou ale dražší, než standardní výbojky. Předřadníky bývají plně elektronické, umožňující někdy podle potřeby měnit barvu světla i barevnou teplotu (Osram COLORSTAR). Index barevného podání Ra > 85. Další známé typy jsou G.E. WHITE LUCALOX a Philips SDW-T.

 

Sodíkové výbojky nízkotlaké
  
U nás prakticky neznámé, pro osvětlování dálniční sítě značně využívané v Belgii, Nizozemí a na území bývalé Jugoslávie. Jsou až 15x hospodárnější než žárovky, méně příjemné je monochromatické žlutooranžové světlo, neumožňující rozeznávání barev. Jsou však vhodné pro bezpečnostní osvětlování, protože i rozsáhlé prostory lze osvětlit s extrémně nízkou spotřebou energie. Mají dlouhý život a jednoduchou obsluhu. Vyrábějí se v příkonech od 10 do 180 wattů. Světlo je kontrastní, dobře pronikající mlhou.

Plazmová lampa
  
Skutečně revolučním světelným systémem je SOLAR 1000 firmy FUSION Lighting, osazený plazmovou výbojkou. Napájení obstarává vysokofrekvenční generátor. Vlastním světelným zdrojem je skleněná kulička obsahující malé množství síry a argonu, která je umístěna v ohnisku mikrovlnného zdroje. To je vše - žádný kov, žádná rtuť. Výbojka s příkonem 1400 W má světelný tok 135 000 lumenů, barevnou teplotu 6000 K spojité spektrum a index barevného podání Ra = 78. Celý systém má hmotnost kolem 6 kg a obsahuje lampu s reflektorem a napájecí díl. Světelný tok je možno regulovat v rozmezí 20 až 100 %. Životnost výbojky je 45 000 hod., filtru a magnetronu 15 000 hod. Málo příjemná je zatím velmi vysoká cena. Produkce dosahuje jen několika set kusů měsíčně. Tato lampa navazuje technologicky na podobné argonové koule o průměru 8 cm, vyvinuté již před válkou. Otázkou je, nebude-li mít také stejný osud. Většinu světelně technických úloh je možno zatím řešit pohodlněji, ale především levněji.

Xenonové výbojky
  
Velevzácný plyn xenon našel uplatnění vůbec nejprve v osvětlování, protože jeho spektrum se shoduje s denním světlem. Plní se jím výbojky pro fotografické blesky, ale především krátkoobloukové výbojky pro velké filmové projektory. Výbojky jsou napájeny vyhlazeným stejnosměrným proudem. Jsou to nebezpečné skleněné bomby, zvláště na konci života.

 

10/2000